Zelenskyj zveřejnil videozáznam s dopadem rakety na nákupní centrum v Kremenčuku

foto Hasiči prohledávají trosky nákupního střediska v ukrajinském Kremenčuku na snímku z 28. června 2022. Centrum o den dříve zasáhla ruská raketa.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila dopad rakety na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Při pondělním útoku podle posledních informací zemřely dvě desítky lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Videozáznam nelze nezávisle ověřit. Zpravodajský portál Meduza ale zveřejnil souřadnice místa, kde podle něj záznam vznikl. Souřadnice odkazují na prostranství před obchodním centrem Amstor.

Fotogalerie

Záznam se objevil v závěrečné části Zelenského pravidelného videoprohlášení. Prezident zdůraznil, že Rusko záměrně zaútočilo na obchodní centrum, kde se v tu chvíli nacházeli civilisté. Ruské síly podle něj chtěly usmrtit "co nejvíce lidí v obyčejném nákupním centru v klidném městě".

"Za tento akt státního terorismu se bude Rusko zodpovídat. Na bojišti na Ukrajině, cestou zpřísnění sankcí a dozajista před tribunálem," uvedl Zelenskyj.

Moskva popřela, že by ruská armáda cílila na obchodní centrum. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru. To podle něj bylo nefunkční, což je ale v rozporu se svědectvími přeživších.

Představitelé města mezitím přislíbili finanční pomoc rodinám zabitých při útoku a zraněným, informovala agentura Unian. Rodině každého zemřelého město podle starosty Vitalije Maleckého vyplatí 50.000 hřiven (téměř 40.000 korun), hospitalizovaným zraněným po 25.000 hřivnách (téměř 20.000 korun) a 10.000 hřiven (takřka 8000 korun) těm, jejichž zranění vyžadovala ambulantní ošetření.

Britské ministerstvo obrany v dnešní pravidelné zprávě o situaci na ukrajinském bojišti uvedlo, že existuje reálná možnost, že pondělní raketový útok na Kremenčuk mířil na cíl významný pro infrastrukturu, který se nacházel poblíž obchodního centra. Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn.

Podle velení ukrajinského letectva má zásah nákupního střediska na svědomí ruský bombardér dlouhého doletu Tu-22 M3, který vzlétl z letiště Šajkovka v Kalužské oblasti a nad Kurskou oblastí odpálil střely Ch-22. Ty byly přitom původně určeny k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. Sovětské letectvo jejich první verzi v 60. letech zařadilo do služby jako zbraň pro útoky na americké letadlové lodě. A tuto roli mají v ruském arzenálu i její modernizované varianty.

Raketovým motorem poháněná křídlatá střela, která dokáže při útoku letět i čtyřnásobkem rychlosti zvuku, může nést konvenční i jadernou hlavici. Ta druhá hrála důležitou roli v taktice navržené k ničení letadlových lodí, protože Američané dokázali účinně rušit sovětské naváděcí systémy. Atomový výbuch někde blízko nosiče měl nejprve elektromagnetickým pulsem oslepit americkou elektroniku a lodě pak měla případně zničit střela s konvenční hlavicí.

Podle dostupných údajů ruské letectvo kromě původní Ch-22 zařadilo do výzbroje i zhruba tři desítky modernizovaných střel označených Ch-32, které jsou lépe uzpůsobeny útokům na menší cíle jako radarové stanice, mosty nebo elektrárny. Tato verze je - podobně jako třeba americký (mnohem pomalejší) Tomahawk - vybavena naváděním nezávislým na družicové navigaci typu GPS nebo GLONASS.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 5.05.2024 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 5. května 2024

Očekáváme v 03:00 10°C

Celá předpověď