Fotbalisté Slavie ve 3. kole vyhráli v Jablonci, Sparta porazila Olomouc

foto Utkání 3. kola první fotbalové ligy: FK Jablonec - Slavia Praha, 14. srpna 2022 v Jablonci nad Nisou. Vlevo David Heidenreich z Jablonce, vpravo Moses Usor ze Slavie.

Praha - Fotbalisté Slavie ve třetím kole první ligy na hřišti Jablonce využili téměř celý zápas trvající přesilovku a zvítězili 3:2. Další pražský tým Sparta doma porazila Olomouc 2:0. Slovácko v Českých Budějovicích zachránilo remízu 2:2. Pardubice zdolaly Liberec 2:1.

Už v šesté minutě byl vyloučen jablonecký Michal Surzyn za hru rukou a početní převahu Slavie z následného přímého kopu okamžitě zužitkoval Moses Usor. Po změně stran si dal domácí brankář Jan Hanuš vlastní gól, vzápětí snížil Matěj Polidar rovněž z přímého kopu. Po hodině hry vrátil Pražanům dvoubrankový náskok Ibrahim Traoré a v 73. minutě další střídající hráč Jan Chramosta už jen zkorigoval stav.

Slavia venku v lize vyhrála poprvé po třech zápasech a po nečekané porážce s Hradcem Králové z úvodního kola si připsala druhé vítězství v nejvyšší soutěži po sobě. Pražané se úspěšně naladili na čtvrteční úvodní utkání 4. předkola Evropské konferenční ligy v Čenstochové. Jablonec podeváté z posledních deseti ligových duelů se Slavií nebodoval a nadále čeká na první výhru pod novým trenérem Davidem Horejšem.

Spartu poslal do vedení v 11. minutě Adam Karabec po přihrávce Caspera Höjera a dánský bek v 70. minutě přidal pojistku. Mezitím neproměnil domácí Lukáš Juliš penaltu. Letenští, kteří na úvod ligové sezony podlehli Liberci 1:2, vyhráli druhé kolo po sobě 2:0. Naopak Sigma podruhé za sebou v nejvyšší soutěži tímto výsledkem prohrála.

Slovácko už ve třetí minutě poslal do vedení bývalý českobudějovický hráč Patrik Brandner. Ještě do přestávky vyrovnal Lukáš Čmelík a na začátku druhé půle ho napodobil spoluhráč Michal Škoda. V 83. minutě rozhodl o dělbě bodů střídající Vlasij Sinjavskij, když už Jihočeši dohrávali bez vyloučeného náhradníka Nicolase Pennera.

Tým z Uherského Hradiště, který nastoupil v základní sestavě bez řady opor, udržel neporazitelnost v ligovém ročníku. Nedokázal se ale vítězně naladit na čtvrteční úvodní duel play off Evropské konferenční ligy s AIK Stockholm.

Utkání ve vršovickém Ďolíčku, kde Pardubice hrají domácí zápasy během výstavby svého stadionu, rozhodl vítěznou trefou v nastavení úvodního dějství Tomáš Vlček svou premiérovou ligovou brankou. Skóre otevřel krátce předtím jeho spoluhráč Michal Hlavatý, ve 48. minutě snížil střídající Matyáš Kozák. Východočeši získali první body v sezoně, Slovan naopak přišel o stoprocentní bilanci.

Statistika nedělních zápasů 3. ligového kola:

FK Jablonec - Slavia Praha 2:3 (0:1)

Branky: 55. Polidar, 73. Chramosta - 8. Usor, 51. vlastní Hanuš, 61. Traoré. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Váňa - Franěk (video). ŽK: Jovovič, Sejk, Horejš (trenér) - Schranz, Mandous. ČK: 6. Surzyn (Jablonec). Diváci: 5238.

FK Pardubice - Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 43. Hlavatý, 45.+1 Vlček - 48. Kozák. Rozhodčí: Nehasil - Ratajová, Vyhnanovský - Zelinka (video). ŽK: Vlček, Hlavatý, Markovič, Kostka - Matoušek. Diváci: 967.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:2 (1:1).

Branky: 19. Čmelík, 53. Škoda - 3. Brandner, 83. Sinjavskij. Rozhodčí: Starý - Vodrážka, Slavíček - Orel (video). ŽK: Havel - Kalabiška. ČK: 75. Penner (Č. Budějovice). Diváci: 3167.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 11. Karabec, 70. Höjer. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Vlček - Kocourek (video). ŽK: Pavelka, Karabec, Zelený - Chytil, Macík, Vraštil. Diváci: 14.259.