McDavid vládne produktivitě NHL o 28 bodů a střelcům o 12 gólů před Pastrňákem

foto Utkání NHL Edmonton - Arizona, 22. března 2023. Zleva brankář Connor Ingram z Arizony Coyotes  a Connor McDavid z Edmontonu Oilers, který střílí rozhodující gól v prodloužení.

New York - Kanadský hokejový útočník Connor McDavid z Edmontonu míří za Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL s náskokem 28 bodů před německým spoluhráčem Leonem Draisaitlem i za Maurice Richard Trophy pro nejlepší střelce. Druhý David Pastrňák z Bostonu ztrácí 12 branek. McDavid nasbíral v 72 zápasech 138 bodů za 60 gólů a 72 asistencí.

Na hranici 60 gólů za sezonu se díky dvěma trefám ve středečním utkání proti Arizoně při výhře 4:3 v prodloužení dostal poprvé v kariéře a jako celkově 22. hráč v historii. Má ještě 10 zápasů na to, aby se pokusil pokořit hranici 70 gólů. To se dosud podařilo jen osmi hokejistům - čtyřikrát Waynu Gretzkému, třikrát Brettu Hullovi, dvakrát Mariu Lemieuxovi a jednou Alexandru Mogilnému, Philu Espositovi, Teemu Selännemu, Jarimu Kurrimu a Berniemu Nichollsovi.

McDavid může také atakovat metu 150 bodů, na kterou se dostalo jen pět hokejistů. Legendárnímu Gretzkému se to podařilo devětkrát, Lemieuxovi čtyřikrát a jednou Steveu Yzermanovi, Espositovi a Nichollsovi.

McDavidův spoluhráč Draisaitl vyrovnal se 110 body za 44 tref a 66 asistencí z 70 utkání svá maxima ze sezon 2019/20 a 2021/22. Na stobodové hranici je díky 28 gólům a 72 přihrávkám ze 72 duelů také ruský útočník Nikita Kučerov z Tampy Bay.

Český útočník Pastrňák je s 93 body za 48 přesných zásahů a 45 asistencí ze 70 utkání pátý. Před ním je ještě s 96 body (34+62) z 68 zápasů Američan Matthew Tkachuk z Floridy.

Martinu Nečasovi z Caroliny, který v 69 startech nasbíral 64 bodů (27+37), patří 52. místo. Tomáš Hertl ze San Jose na 79. pozici zaznamenal v 68 zápasech 56 bodů (19+37). Na 92. příčce je David Krejčí z Bostonu, jenž má z 64 duelů 54 bodů (15+39).

8. J. Robertson (Dallas) 71 89 (41+48)
9. E. Pettersson (Vancouver) 68 89 (33+56)
10. T. Thompson (Buffalo) 70 88 (43+45)
11. Nugent-Hopkins (Edmonton) 72 88 (33+55)
12. E. Karlsson (San Jose) 71 87 (22+65)
13. Rantanen (Colorado) 70 85 (47+38)
14. Crosby (Pittsburgh) 71 84 (30+54)
15. Point (Tampa Bay) 72 82 (44+38)
16. J. Hughes (New Jersey) 67 81 (37+44)

Brankáři:

Vítek Vaněček (New Jersey) odchytal v 45 zápasech 2530:51 minut, inkasoval 105 branek, má průměr 2,49 obdrženého gólu na zápas, úspěšnost zákroků 90,9 procenta a třikrát udržel čisté konto.

Karel Vejmelka (Arizona) odchytal v 45 zápasech 2645:05 minut, inkasoval 147 branek, má průměr 3,33 obdrženého gólu na zápas, úspěšnost zákroků 90,4 procenta a třikrát udržel čisté konto.

Daniel Vladař (Calgary) odchytal v 26 zápasech 1444:23 minut, inkasoval 70 branek, má průměr 2,91 obdrženého gólu na zápas a úspěšnost zákroků 89,6 procenta.

Petr Mrázek (Chicago) odchytal v 33 zápasech 1865:40 minut, inkasoval 113 branek, má průměr 3,63 obdrženého gólu na zápas a úspěšnost zákroků 89,5 procenta.

Jiří Patera (Vegas) odchytal v dvou zápasech 120 minut, inkasoval pět branek, má průměr 2,50 obdrženého gólu na zápas a úspěšnost zákroků 92,9 procenta.

Pavel Francouz (Colorado) odchytal v 15 zápasech 900:17 minut, inkasoval 38 branek, má průměr 2,53 obdrženého gólu na zápas, úspěšnost zákroků 91,9 procenta a jednou udržel čisté konto.

David Rittich (Winnipeg) odchytal v 20 zápasech 1062:09 minut, inkasoval 47 branek, má průměr 2,65 obdrženého gólu na zápas a úspěšnost zákroků 90,2 procenta.

Lukáš Dostál (Anaheim) odchytal v 12 zápasech 690:18 minut, inkasoval 45 branek, má průměr 3,91 obdrženého gólu na zápas a úspěšnost zákroků 89,9 procenta.