Turecký parlament udělal první krok pro schválení vstupu Finska do NATO

foto Ilustrační foto - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) a jeho finský protějšek Sauli Niinistö během jednání v Ankaře, 17. března 2023.

Ankara/Helsinky - Turecký parlament dnes udělal první krok k ratifikaci vstupu Finska do NATO. Dokument schválil výbor pro zahraniční záležitosti parlamentu, napsala agentura Reuters. V Helsinkách dnes finský prezident Sauli Niinistö podepsal zákon schválený finskými zákonodárci, který zemi umožňuje přistoupení k alianci.

O vstupu Finska do NATO musí ještě hlasovat plénum tureckého parlamentu. Očekává se však hladké schválení. Minulý týden podpořil finskou žádost turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který má se svými spojenci v parlamentu převahu. Podle něj Helsinky splnily turecké požadavky, například v potírání terorismu. Ratifikaci finské žádosti navíc podporují i některé opoziční strany.

Finský prezident Niinistö dnes podepsal zákon, který umožňuje jeho zemi vstoupit do Severoatlantické aliance. Pro zákon na začátku března hlasovala drtivá většina 184 poslanců z 200 a jen sedm zákonodárců bylo proti. Finsko se spolu se Švédskem rozhodlo stát se členem vojenského paktu kvůli bezpečnostním obavám, které vzbudila ruská invaze na Ukrajinu.

Po dnešku je tak Finsko o něco blíže k vstupu do NATO. K jeho přijetí už chybí jen souhlas maďarských a tureckých zákonodárců. Příští týden má finskou žádost začít projednávat maďarský parlament. Kdy se ratifikace dostane na program pléna tureckého parlamentu není zatím jasné. Prezident Recep Tayyip Erdogan, uvedl, že si přeje, aby finská žádost byla ratifikovaná do květnových parlamentních voleb. Současný parlament naposledy zasedne v polovině dubna.

Naopak Švédsko si na schválení své žádosti musí ještě počkat. Neočekává se, že by turecká vláda předložila švédskou žádost do parlamentu před pozastavením práce parlamentu v dubnu. Podle Ankary Stockholm stále dostatečně neplní turecké požadavky obsažené v memorandu z loňského června. V pondělí turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že od Švédska očekává další kroky, aby znemožnilo teroristickým organizacím financování, propagandu či nábor členů na svém území. Za teroristické organizace Ankara označuje Stranu kurdských pracujících (PKK), kurdské milice YPG či stoupence klerika Fethullaha Gülena.

Odděleně o švédské žádosti bude hlasovat i maďarský parlament. Kdy se tak stane, ale zatím ani Budapešť nesdělila.

Reklama
Reklama
Reklama

Čtěte také:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 7.05.2024 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 7. května 2024

Očekáváme v 14:00 13°C

Celá předpověď